۸ نکته در مورد مشاوره‌مدیریت که باید بدانیم!

در سری اول لایوهای اینستاگرامی به سراغ مهندس غلامپور رفتیم و به مبحث دیجیتال‌برندینگ پرداختیم. در قسمت دوم از دکتر محمد وکیلی درخواست کردیم تا در مورد مشاوره مدیریت ما را راهنمایی کنند. مطالبی که در زیر می‌خوانید حاصل گفت‌وگو من با دکتر وکیلی است.

مشاوره مدیریت با دکتر وکیلی

معرفی دکتر وکیلی

دکتر وکیلی لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف دارند، پس از چند سالیی فعالیت در زمینه عمران در بخش آب و محیط زیست، جزو ورودی‌های اولیه MBA دانشگاه صنعتی شریف برای مقطع فوق‌لیسانس بوده‌اند.و در مقطع دکتری به تحصیل در رشته مدیریت بازارگانی پرداخته‌اند. ایشان در حال حاضر مشاور بازاریابی و فروش، مدرس دوره‌های مشاوره مدیریت ماهان و مدرس دوره‌های MBA و DBA هستند. همچنین در زمینه کنکور دکتری داری گروه آموزشی وکیلی نیز می‌باشند.

مشاوره مدیریت چیست؟

خدمتی به سازمان‌هاست برای اینکه مدیران بتوانند بهتر مسائل‌شان را حل کنند.مشاوره مدیریت با شناسایی فرصت‌ها به رشد و توسعه سازمان کمک می‌کند.مثلا الان که بحث بورس داغ است به مدیران کمک می‌کند تا بهتر تصمیم بگیرند که آیا بخشی از سرمایه‌شان را به بورس ببرند با خیر؟

برای مشاور مدیریت شدن از کجا شروع کنیم؟

در واقع در ابتدا باید بدانیم مشاوره مدیریت سه گونه است.

ریش سفیدان:

افراد خبره‌ای هستند که در یک یا چند صنعت کسب تجربه کرده اند و الان پیر مدیریت هستند.

مشاور تکنیکال:

مثلا همین دیجیتال‌مارکتینگ نیاز نیست تا فرد ریش سفید باشد.مشاور تکنیکال تابع سن نیست بلکه تابع هوش و تسلط فرد بر روی مهارت است.CRM، حسابداری و حسابرسی هم از جمله آن هستند.

مشاور مبتنی بر هوش و خلاقیت:

حل مسائل استراتژیک، تفکر نقدانه، تفکر سیستمی، حل مسئله خوب، هوش بالا و خوش فکر بودن از جمله مهارت‌های این مدل مشاور است.

نقدینگی صنعت مشاوره

در بحث مشاوره مدیریت ما می‌گوییم این یک صنعت است، یعنی نقدینگی قابل توجه‌ای دارد مانند صنعت نفت و … . در دنیا گردش نقدینگی مشاوره ۵۰۰ میلیارد دلار در سال است که بیش از ۵۰ درصد آن متعلق به مشاوره مدیریت است.

در ایران ۸۵۰ میلیون دلار نقدینگی برای این صنعت تخمین زده‌اند که تا کنون فقط ۶ میلیون دلار آن به فعلیت رسیده است.در صورتی که تحریم‌ها کمرنگ تر بشوند این صنعت هم مثل بورس رشد چشمگیری خواهند داشت.
نسل قبلی مشاوران تصویر بدی از خود به جا گذاشته اند، عمده هم اساتید دانشگاهی بوده‌اند که صرفا آکادمیک مشاوره می‌دانند نه بر اساس واقعیت‌های عینی.

چرا بعضی از کارفرمایان نسبت به مشاوره مدیریت مقاومت دارند؟

یک علت را در توضیحات قبلی آورده‌ایم به اصطلاح مشاوران بوده‌اند که با هزینه کارفرما مشاور شدند. بدون دانش مشاوره، مشاوره می‌دادند.

علت دوم می‌تواند مربوط به خود کارفرما باشد، یعنی مشاوره ناپذیر است. خودش را با مشاور مقایسه می‌کند و می‌گوید من میلیاردر موفق چرا باید به حرف مشاور گوش بدم.

دوره ای یا کتابی هست که به ما برای مشاور شدن کمک کند؟

مشاور به سه تخصص نیاز دارد:

  1. دانش (کتاب و کلاس)
  2. مهارت‌ها ( حل مسئله، ارائه، گزارش نویسی)
  3. ویژگی‌های شخصیتی مشاور (تاب‌آوری، تحمل حرف)

مشاور باید ظرفیت روحی و روانی بالایی داشته باشد، مثبت اندیش باشد و حضورش در سازمان همراه با انرژی و شور و شعف باشد.و این را بدانید که مشاور در طول زمان خودش را بهتر می شناسد.

برای بخش اول سه کتاب معرفی می‌کنم.

  1. راهنمای مشاوره مدیریت نویسنده آقای خلج
  2. مهارت‌های مشاوره مدیریت دکتر حدادیان
  3. مشاوره‌ی بی نقص پیتر پراک

فرق بین کوچ، ادوایزی و کانسولتنت چیست؟

ادوایزی نوعی از مشاوره است که به صورت توصیه‌ای است. مثلا الان که دنیا درگیر ویروس کرونا است سازمانی درخواست می‌کند تا مشاور در طی یک روز به آنجا برود و به صورت کلینکی به آنها کمک کند.موارد مورد نظرش را می‌گوید بدون این که در اجرا نقشی داشته‌ باشد.

کانسولتنت باید در اجرا هم کمک کند، رابطه طولانی‌تری دارد.

کوچ کنار یک مدیر است. مثل یک مربی یا یک روان‌شناس. بیشتر بعد منابع انسانی دارد.

مشاور مدیریت دیجیتال چیست؟

یک سری ویژگی‌های مشترک مشاوران در همه زمینه‌هاست. مثلا تمام مشاوران بایدقدرت حل مسئله خوبی داشته باشند.با وجدان باشند یعنی وجدان و تعهد کاری داشته باشند. متعهد باشند، نفع کارفرما را به نفع خود ترجیح بدهند.
اما در بحث مشاور مدیریت دیجیتال نیاز است تا فرد جوان و خلاق باشد. با IT آشنا ، پویا و دنبال دانش‌های به‌روز باشد.

درآمد مشاوران مدیریت چقدر است؟

در خارج از کشور درآمد فردی که لیسانس دارد و کارش آنالیز کسب‌وکار و اکسل ساختن و ارائه گزارش است ۷۰ هزار دلار سالیانه است. که هر دو سال یک مرتبه ارتقا می‌یابد.

بالاترین سطح پارتنری است که شما جزئی از آن سازمان می‌شوید.

در ایران افردای که MBA خوانده‌اند به طور میانگین از مشاوره می‌توانند ماهانه ۵ میلیون تومان درآمد داشته باشند و فردی که ۱۰ سال سابقه مشاوره مدیریت دارد در حال حاضر بالای ۲۰ میلیون تومان درآمد دارد.

همین الان افرادی را داریم که ساعتی میلیونی برای مشاوره دستمزد می‌گیرند.

درصدی هم هست که ترکیبی می‌شود و بر اساس میزان پیشرفت و فروش جدید سازمان درصد می گیرند.

شما می‌توانید ویدیو ضبط شده این لایو را در یوتیوب و آپارت هم ببینید.

لینک مشاهده در یوتیوب
لینک مشاهده در آپارات

من حمیدرضا سلیمانی کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم. کسب‌وکارم این است که به کسب‌و‌کارها در زمینه دیجیتال مارکتینگ کمک می کنم تا توسعه بیابند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره من

درباره من

من حمیدرضا سلیمانی کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم. کسب‌وکارم این است که به کسب‌و‌کارها در زمینه دیجیتال مارکتینگ کمک می کنم تا توسعه بیابند.

شبکه های اجتماعی