نکاتی که قبل از سرمایه گذاری در بورس حتما باید بدانید

در قسمت سوم لایو تاک به سراغ سرمایه گذاری در بورس رفته‌ام.برای خواندن مقاله لایوهای قبلی یا تماشای ویدیوهای مربوطه می‌توانید به دسته‌بندی لایوتاک مراجعه کنید. این مقاله حاصل گفت‌وگو یک ساعته من با مهندس حسام گوهری در مورد مقدمات و شروع سرمایه گذاری در بازار بورس است، بازاری که این روزها بیش از پیش داغ است.

نکات مهم سرمایه گذاری در بورس

معرفی مهندس گوهری

حسام دانش‌آموخته کارشناسی ارشد MBA در گرایش مدیریت استراتژیک است و در حال حاضر مشاور استراتژی هلدینگ بین‌المللی AS و فعال بازار بورس و سرمایه است.

بورس چیست؟

قبلا اگر شما می‌خواستید سهامدار شرکتی باشید باید به آن مراجعه می‌کردید و اوراق می‌خریدید تا در سود و ضرر شرکت سهیم باشید. اما الان با پروتکل‌هایی که لحاظ شده می‌توانید با خرید سهام به توسعه یک شرکت کمک کنید.

چگونه به بازار بورس وارد شوم و سرمایه گذاری کنم؟

در ایتدا به سایت سجام مراجعه نمایدو اطلاعات هویتی‌اتان را وارد کنید. همچنین به شماره شبا حسابی که می‌خواهید با آن کار کنید دارید. پس از دریافت پیامک، همراه با اصل شناسنامه و کارت ملی به دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنید. پس از این مرحله کارگزاری مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از ثبت‌نام در سایت کارگزاری پیامکی دریافت می ‌کنید که حاوی کد بورسی شماست.
بعد از دریافت کد بورسی شروع به خرید و فروش سهام می‌کنید. سهام‌ها نام‌های خاصی دارند که از دو بخش تشکیل شده است. حرف اول نشانگر صنعتی که در آن فعال هستند می‌باشد و ادامه نام آن سازمان است به طور مثال “سباقر” از د بخش “س” و “باقر” تشکیل شده است. س به معنای فعال بودن در صنعت سیمان است و باقر یعنی شرکت سیمان باقرستان است، یا “وپاسار” از و که بیانگر صنعت مالی و پاسار که پاسارگارد است تشکیل شده است.

به هیچ وجه خانه، ماشین، … را نفروشید که با پول آن در بورس سرمایه‌گذاری کنید.

کدام کارگزاری را انتخاب کنم؟

در ایران تفاوتی ندارد.کارگزاری حق کارگزاری خود و مالیات خرید و فروش خود را که یک و نیم درصد است را دریافت می‌کند.شما می‌توانید بعدا کارگزاری‌تان را عوض کنید یا همزمان با چند کارگزاری کارکنید.

خودمان می‌توانیم کارگزاری بزنیم؟

می‌توانیم اما نیاز به پشتوانه مالی قوی دارد.

چه جوری سهام‌ها را تحلیل کنم؟

در ابتدا بدان که باید تحلیل کردن را یاد بگیری و با حرف مردم معامله نکنی. دو نوع تحلیل اصلی و سه استراتژی داریم که به شرح ذیل است.

تحلیل تکنیکال: سوابق قیمتی، تاریخچه سهم را بررسی می‌کنند و می‌گویند که آیا وقت خرید این سهم است یا خیر.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال:در این تحلیل به بررسی اسناد مالی منتشر شده می‌پردازند که با مراجعه به سایت کدال می‌توانید آنها را مشاهده بفرمایید.وقتی می‌گوییم سهم بنیادی خوبی ندارد یعنی ارزنده نیست، سهم معتبر بخرید.

اما به سه استراتژی‌ که برای فعالیت در بازار بورس نیاز داریم بپردازیم.

  1. استراتژی نوسان گیری:در بازه زمانی کوتاه مثلا نیم ساعته به خرید و فروش سهم می‌پردازد که اصلا به تازه‌کاران توصیه نمی‌شود.
  2. استراتژی معامله‌گری:بازه این استراتژی کوتاه‌مدت و میان‌مدت است به طور مثال یک هفته تا سه ماه نگه می‌دارید
  3. استراتژی سرمایه‌گذاری:هدف از این استراتژی تقسیم سود سالیانه است که شرکت بین سهامداران تقسیم می‌کند.بازه زمانی این سرمایه‌گذاری یک یا چند ساله است. وران بافت مشهور این مدل استراتژی را برگزیده است.

عرضه اولیه چیست؟

وقتی شرکت‌ها می‌خواهند سهام‌شان را برای اولین بار در بازار بورس ارائه شود، روز مشخص می‌کند پس از آن در روز موعود کل سهام بین تمام متقاضیان به صورت مساوی تقسیم می‌شود. بعضا عرضه اولیه تا ۲۰۰ درصد هم سود داده است.

سبدگردانی یعنی چی؟

کسانی که توانایی تحلیل کردن ندارند سرمایه خود را در اختیار فردی قرار می‌دهند تا او برایشان به خرید و فروش سهام بپردازد. اکثر کارگزاری‌ها خودشان سبد گردانی هم دارند.

شاخص بورس چه چیزی را بیان می‌کند؟

میزان خرید و فروش سهام در هر روز بر حسب درصد و واحد است مثلا ۲.۴ درصد شاخص بورس افزایش یا کاهش داشته و یا ۹۷۰ رشد کرده است.

چرا بورس ایران اینجوری داره رشد می کند؟

تحریم‌ها باعث ایزوله شدن اقتصاد و عدم توجه مردم به سرمایه‌گذاری در بورس بود ، کاهش سود بانکی تا ۱۵ درصد سالیانه باعث شد مردم به سمت سرمایه گذاری در بورس بروند چون این میزان سود را شما می‌توانید در سه روز به دست بیاورید. در ده سال گذشته سکه بالای ۱۷۰۰ درصد، مسکن بالای ۷۰۰ درصد سود داده است اما سود دهی بورس در ده سال گذشته بالای ۳۰۰۰ درصد بوده است.

بورس جای ماندن است نه محل عبور

این روند از سال ۹۶ کلید خورده است که مردم شریک شوند،اگر شما سهام فولاد می‌خرید در واقع به رشد فولاد کمک می‌کنید.این مثبت بودن به خاطر عرضه و تقاضا است.

ریزش و اصلاح قیمت با هم فرق دارد. سهم اگر قیمتش بالا برود تقاضا کم می‌شود و به اصطلاح قیمت آن اصلاح می‌شود. اگر کل سهام بیاد پایین آن وقت می‌گوییم ریزش داریم.

یکی از دلایل رشد بورس هم استقبال مردم برای سرمایه گذاری در بورس است.

چرا به جای تخصصم به سراغ سرمایه‌گذاری در بورس بروم؟

بورس برای مردم عادی مناسب است که با دانش لازم سرمایه‌اشان را در آن قرار دهند.با مبلغ خیلی پایین در حد صد هزارتومان هم شما می‌توانید در بورس سرمایه‌گذاری کنید.

بورس را از کجا یاد بگیریم؟

با حضور در کلاس اساتید می‌توانید آن را یاد بگیرید. الان هم که بحث آموزش آنلاین مطرح است می‌توانید در وبینارها شرکت کنید. کتاب هم که همیشه جز گزینه‌های مطالعاتی است.

سهمی بخرید که نقد شوندگی بالایی دارد.

چه زمانی سهامم را بفروشم؟

برای خودتان حد سود و حد ضرر تعریف کنید. هیجان، طمع و ترس بر روی سرمایه‌گذاری شما تاثیر نگذارد.

اگر همه مردم پولشان را بیرون بکشد چه اتفاقی میافتد؟

ریزش خواهیم داشت.

برای مشاهده این لایو می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه نمایید.

مشاهده در آپارات

مشاهده در یوتیوب

من حمیدرضا سلیمانی کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم. کسب‌وکارم این است که به کسب‌و‌کارها در زمینه دیجیتال مارکتینگ کمک می کنم تا توسعه بیابند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره من

درباره من

من حمیدرضا سلیمانی کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم. کسب‌وکارم این است که به کسب‌و‌کارها در زمینه دیجیتال مارکتینگ کمک می کنم تا توسعه بیابند.

شبکه های اجتماعی