مدیریت زمان با ماتریس آیزنهاور وپومودورو

سال جدید همراه با اهداف تازه و قدیمی برای ما خواهد بود. یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت مدیریت زمان است. در این مقاله سعی می کنم تا تجربیاتم را با شما در میان بگذارم.

مدیریت زمان چیست؟

همه‌ی انسان‌های این کره خاکی در روز ۲۴ ساعت بیشتر وقت ندارند، پس چگونه است که عده ای موفق‌تر ازبقیه هستند و راحت تر می توانند کارهایشان را انجام دهند. جدیدا با موضوعی به نام تولید زمان آشنا شده ام، بله درست خواندید تولید زمان. برای اینکه بیشتر با این موضوع آشنا شوید کافی است موارد زیر را در روتین روزانه خود پیاده سازی کنید.

قورباغه ات را با آیزنهاور قورت بده

برایان تریسی در کتابی با همین نام می گوید: کارهایت را در روز مشخص کن، سپس سخت ترین کارت را (زشت ترین قورباغه) اول از همه انجام بده. برای موفق شدن در این اصل کافی است یک دفتر برنامه ریزی روزانه داشته باشید که شب قبل برنامه های روز بعدتان را در آن یادداشت کنید. کافی است بدانید که کدام کار اولویت بالاتری دارد.

برای اینکه راحت تر بتوانید الویت بندی کنید کافی است ماتریس آیزنهاور را بشناسید. آیرنهاور ماتریسی تبیین کرده است که محور x های آن مهم بودن کارها و محور y ها فوریت آن است.

ماتریس آیزنهاور

پومودورو

قانون پومودور می گوید که انسان نمی تواند به طور مداوم بر روی یک موضوع تمرکز کند برای همین کارهایتان را در زمان‌های ۲۵ دقیقه ای انجام دهید و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید و بعد از چند پومودورو نیم تا یک ساعت استراحت کنید.و هر چیزی که باعث می شود تمرکزتان را بهم بخورد را از اطراف خود دور کنید.

قانون پومودورو

الان بعد از شناخت آیزنهاور و پومودورو و قورباغه زشت وقت آن است تا بهتر زمانمان را مدیریت کنیم.

قدم اول: حذفش کن

آیا این امکان وجود دارد که این فعالیت حذف شود؟

قدم دوم: واگذار کن

آیا این امکان وجود دارد که به فرد دیگری واگذار کنید؟

قدم سوم: IT توانا برس به داد این ناتوان

آیا با استفاده از App یا سایتی هست که بتوان این کار را انجام داد. مثلا پروژه ای دارید که می توانید در پونیشا انجام دهید.

قدم چهارم: هیچ کدام نشد؟ پس خردش کن و مجدد شروع کن

حالا که در هیچ کدام از مراحل بالا جا نگرفت، کارت را تقسیم کن و سپس مراحل بالا را مجدد انجام بده.

نتیجه گیری:

قبل از اینکه بخوابید، کارهای روز بعد را در سالنامه یا دفتر برنامه ریزی اتان بنویسید. کارها را بر اساس الویت مهم و فوری بودن دسته بندی کنید. سپس برای اجرا آن را به زمان های ۲۵ دقیقه ای اختصاص دهید و آن را انجام دهید. لازم به ذکر است که هر چیزی که باعث می شود تمرکز شما بهم بخورد را از اطراف خود دور کنید.یادتون باشه برای شروع کار از کمال گرایی دوری کنید.

من حمیدرضا سلیمانی کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم. کسب‌وکارم این است که به کسب‌و‌کارها در زمینه دیجیتال مارکتینگ کمک می کنم تا توسعه بیابند.

2 دیدگاه روشن مدیریت زمان با ماتریس آیزنهاور وپومودورو

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت

سایدبار کشویی

درباره من

درباره من

من حمیدرضا سلیمانی کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات هستم. کسب‌وکارم این است که به کسب‌و‌کارها در زمینه دیجیتال مارکتینگ کمک می کنم تا توسعه بیابند.

شبکه های اجتماعی